Usuwanie kamienia

Co to jest kamień nazębny?

Kamień nazębny to płytka bakteryjna, która nie tylko ma nieestetyczny wygląd, ale może być przyczyną wielu problemów. Jest to zmineralizowana płytka bakteryjna, która nie została usunięta przy szczotkowaniu. W skład płytki nazębnej wchodzą bakterie oraz resztki rozłożonego pokarmu.

Gdzie najczęściej powstaje kamień nazębny?

Najczęściej odkłada się przy ujściu ślinianek, czyli w okolicy górnych szóstek od strony policzka (tam znajduje się ujście ślinianek przyusznych) i pod językiem, na przednich zębach (tam uchodzą dwie ślinianki: podżuchwowa i podjęzykowa).

Kamień nazębny: skąd się bierze?

Jednym z najczęstszych powodów powstawania płytki i osadów nazębnych jest nieumiejętne szczotkowanie zębów. Nie wystarczy szczotkować, trzeba jeszcze szczotkować dobrze. Należy dobrać odpowiednią metodę szczotkowania oraz właściwe preparaty do codziennej higieny jamy ustnej, trzeba jednak pamiętać, że jest to sprawa indywidualna, zależna od stanu zębów i dziąseł, a nawet trybu życia. Niektórym osobom kamień tworzy się częściej, szczególnie palaczom czy miłośnikom kawy i zielonej herbaty.

Dlaczego warto usunąć kamień nazębny?

Usuwanie kamienia to zatem nie tylko inwestycja w piękny uśmiech, ale też działanie profilaktyczne, które pozwoli nam cieszyć się dobrym zdrowiem. Warto pamiętać, że bytujące w naszej jamie ustnej bakterie nie tylko destrukcyjnie wpływają na zęby, ale też na cały organizm. Nieusunięcie kamienia może doprowadzić do powstania ogólnoustrojowego stanu zapalnego, którego następstwa bywają bardzo poważne.

Usuwanie kamienia nazębnego: czy boli?

Wszystko zależy od Waszego progu bólu. Jedni mogą w ogóle nie odczuwać żadnego dyskomfortu, a dla innych zabieg jest nieprzyjemny, ale do zniesienia, a inni jeszcze potrzebują znieczulenia.

 

Gdy cierpicie na nadwrażliwość, szczególnie na zimno i dotyk, zabieg dla Was może być bolesny.  Dla lekarza ważny jest komfort pacjenta na fotelu dentystycznym, więc jeżeli nie jesteście w stanie wytrzymać bólu podczas usuwania kamienia, nie wstydźcie się poprosić o znieczulenie. Zabieg będzie wtedy przyjemniejszy dla obydwu stron.

PAMIĘTAJ

  1. Myj zęby co najmniej dwa razy dziennie przez 2 minuty,
  2. Stosuj nić dentystyczną lub irygator do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych,
  3. Stosuj płukanki dentystyczne likwidujące poziom bakterii,
  4. Co pół roku zgłaszaj się na kontrolną wizytę do swojego stomatologa.