Resekcja wierzchołka korzenia zęba

Resekcja wierzchołka korzenia zęba

Co to jest resekcja wierzchołka korzenia zęba?

Resekcja zęba to zabieg z zakresu chirurgii stomatologicznej przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, który jest uważany przez specjalistów za jeden z najskuteczniejszych sposobów ochrony źle gojącego się zęba po inwazyjnym leczeniu kanałowym. Najczęściej wykonuje się go na zębach jednokorzeniowych, czyli siekaczach i kłach.

Resekcja wierzchołka korzenia – na czym polega?

Resekcja korzenia wierzchołka zęba jest zabiegiem wykonywanym w znieczuleniu miejscowym. Specjalista najpierw powinien naciąć śluzówkę w pobliżu wierzchołka korzenia, po czym wycina niewielkie okienko kostne i za pomocą wiertła usuwa uszkodzony wierzchołek korzenia. Bardzo ważne jest, by wszystkie zmiany chorobowe zostały jednocześnie wyłuszczone z kości.
Na koniec należy zaszyć ranę powstałą w czasie resekcji wierzchołka korzenia zęba.

Resekcja wierzchołka korzenia zęba – wskazania po zabiegu

Lekarz po zabiegu udzieli niezbędnych wskazówek. W pierwszej kolejności warto zastosować zimny okład na operowaną okolicę, ponieważ po resekcji korzenia zęba wystąpić może opuchlizna. Nieprzyjemne objawy, takie jak obrzęk czy miejscowa bolesność ustępują najczęściej po kilku dniach.

Po resekcji zęba chirurg – w razie konieczności – przepisze także antybiotyk i silniejsze leki przeciwbólowe. Przez okres 14 dni pacjent powinien stosować dietę papkowatą. Szwy są usuwane najczęściej po 7 dniach.

Resekcja wierzchołka korzenia zęba – czas gojenia

Czas zagojenia po resekcji wierzchołka korzenia zęba wynosi najczęściej kilka miesięcy. Ubytek kostny wypełnia się skrzepem, który później zamienia się w kość.

Zagojenie błony śluzowej w miejscu zabiegu resekcji korzenia następuje najczęściej po 2–3 tygodniach. Co kilka miesięcy zalecane jest odbycie kontroli przez lekarza, który przeprowadzi odpowiednie badanie oraz wykona zdjęcia rentgenowskie, sprawdzając stan wygojenia.

 

 

Przeciwskazaniami do wykonania zabiegu resekcji wierzchołka korzenia zęba są między innymi:

• pierwszy trymestr ciąży,

• zęby mleczne,

• silny stan zapalny zęba,

• zęby niewłaściwie ustawione w łuku,

• infekcje jamy ustnej i gardła,

opryszczka wargi.

 

Wskazania po resekcji zęba

Nie należy ograniczać czynności higienicznych jamy ustnej, z wyłączeniem operowanej okolicy. Zaleca się przyjmowanie rozdrobnionych pokarmów o letniej temperaturze przez około 2 dni. Bezwzględnie konieczne jest co

najmniej tygodniowe odstawienie używek. Zalecane jest również kilkudniowe ograniczenie nadmiernego wysiłku fizycznego.