Protetyka stomatologiczna

Protetyka

Wraz z rozwojem periodontologii powstała jej osobna, wyspecjalizowana dziedzina – protetyka stomatologiczna, która jest poświęcona odtwarzaniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych, lub po ich masywnym uszkodzeniu. W obrębie tematyki dotyczącej protetyki stomatologicznej znajduje się również rehabilitacja pacjentów po operacjach za pomocą protez pooperacyjnych oraz epitez. Do odtworzenia wykorzystuje się uzupełnienia protetyczne. Mogą one być stałe (niedające się usunąć z ust), ruchome (dające się wyjąć z ust) lub kombinowane (protezy ruchome połączone z uzupełnieniami stałymi za pomocą zasuw, zatrzasków, rygli, lub koron teleskopowych).

 

Coraz większego znaczenia nabierają możliwości estetycznej korekty i przebudowy własnych zębów, które są przebarwione i nieprawidłowo ustawione. W takich przypadkach, dzięki zastosowaniu koron i licówek porcelanowych, możemy uzyskać doskonałe efekty estetyczne i funkcjonalne. Nawet przy regularnej kontroli i systematycznym leczeniu, niektórych problemów nie da się uniknąć i czasami zęby trzeba usunąć. Dziedzina, choć bardzo wiekowa, szybko i dynamicznie się rozwija. Należy zauważyć, że tutaj dużo zależy nie tyle od samego dentysty, ile od protetyka, który z nim współpracuje. Technik dentystyczny zdobywa doświadczenie latami, co wpływa w dużym stopniu na efekt końcowy.

 

Braki w uzębieniu czy niepoprawne ustawienie zębów niosą za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Mogą pojawić się dolegliwości bólowe, ruchomość zębów, a nawet zęby mogą zacząć się przemieszczać. Ponadto braki w uzębieniu powodują duży dyskomfort, co wiąże się ze złym samopoczuciem pacjenta. Także warto pamiętać o tym, że leczenie protetyczne można przeprowadzić u osób w każdym wieku.

 

Protetyka wymaga jednak dużego nakładu pracy zarówno na etapie diagnostyki, planowania, jak i wykonania prac. Podstawowym założeniem w pracy protetycznej jest uzyskanie funkcji oraz estetycznego efektu, który nie będzie odznaczał się od pozostałych zębów i wspólnie z nimi będzie komponował się w piękny, naturalny uśmiech.

 

Najlepszymi rozwiązaniami na poprawienie kształtu uzębienia i kreowanie estetycznego i naturalnego uśmiechu są porcelanowe licówki, korony, protezy oraz mosty wykonane przez specjalistów z jakościowych materiałów i za pomocą profesjonalnego sprzętu.