Podcięcie wędzidełka

Podcięcie wędzidełka

Wędzidełko języka jest elastycznym fałdem skóry, które łączy dolną powierzchnię języka w linii środkowej z dnem jamy ustnej (jest ono widoczne po uniesieniu końca języka ku podniebieniu). Wędzidełko podjęzykowe o prawidłowej długości pozwala na swobodne dotarcie języka w każde miejsce jamy ustnej i na poprawne wymawianie konkretnych głosek. Czasami zdarza się jednak, że wędzidełko podjęzykowe jest za krótkie, co fachowo nazywa się „ankyloglossia”. To wada anatomiczna, która często występuje wraz z częstością urodzeń. Zdarza się, że występuje rodzinnie.

Wędzidełko podjęzykowe – po czym poznać, że jest za krótkie?

• ruch języka w obrębie jamy ustnej jest ograniczony,

• gdy próbujemy podnieść język do góry i wędzidełko bardzo się napina oraz grubieje,

• język słabo się wysuwa (nie kieruje się bez problemów w stronę nosa ani brody, tylko zwraca się w prawą lub lewą stronę),

• końcówka języka ma charakterystyczny kształt i przypomina serce (jego czubek jest wcięty na środku, a nie zaokrąglony),

• głoski wymagające uniesienia języka do góry (l, sz, ż, cz, dż oraz r) są źle wymawiane.

W takiej sytuacji należy rozważyć podjęcie decyzji o podcięciu wędzidełka podjęzykowego. Należy ją jednak skonsultować ze specjalistami. Między innymi z logopedą, a także chirurgiem, laryngologiem lub foniatrą – specjalistami, którzy ocenią prawidłową budowę i ruchomość języka.

Wędzidełko podjęzykowe (języka) – na czym polega zabieg?

Podcięcie wędzidełka językowego może być wykonane zarówno przez stomatologa, jak i laryngologa. Zabieg polega na przecięciu błony znajdującej się pod spodem języka, z której zbudowanej jest wędzidełko. Przecięte wędzidełko zwykle goi się bez problemu. Po operacji konieczne jest wykonywanie ćwiczeń, które zapobiegną powstaniu zrostów oraz co najważniejsze – nauczą unosić język do góry. Sama operacja nigdy nie sprawi, że język będzie się sam utrzymywać w pozycji pionowej.

Przeciwwskazania do podcięcia wędzidełka języka

Istnieją przeciwwskazania, które uniemożliwiają wykonanie zabiegu podcinania wędzidełka. Są to:

• występowanie uczulenia na leki znieczulające,

• ogólny zły stan pacjenta,

infekcja dróg oddechowych,

• przyjmowanie leków rozrzedzających krew,

• brak zgody pacjenta lub jego opiekuna prawnego.