Plomba / Wypełnienie ubytków
Czym jest plombowanie zęba?
Plombowanie zęba to potoczna nazwa popularnego zabiegu stomatologicznego, którym jest leczenie ubytków twardych tkanek zęba. Jest to chyba najczęściej wykonywany zabieg dentystyczny w Polsce, który polega na założeniu wypełnienia ubytku, będącego z reguły efektem nieprawidłowej higieny jamy ustnej, złej diety czy w większości wypadków – rozwijającej się próchnicy. Czym jest ubytek zęba? To innymi słowy dziura w zębie lub inny podobny brak w strukturze zęba.
Rodzaje wypełnień
- Kompozyty – najbardziej powszechne, wykonane są z mieszanki tworzyw sztucznych i charakteryzują się dobrą trwałością, najmniejszą inwazyjnością w trakcie leczenia oraz wysoką estetyką. Stomatolog dobiera je pod kolor naturalnego zęba tak, aby różnica pomiędzy wypełnieniem kompozytowym a zębem pacjenta była praktycznie niedostrzegalna.
- Glasjonomery – wykonane są z cementów glasjonomerowych, które bardzo dobrze łączą się ze szkliwem i zębiną. Uwalniają długotrwale jony fluorkowe, co zmniejsza ryzyko próchnicy. Są mniej wytrzymałe niż kompozyty. Możliwość ich ścierania się i kruszenia sprawia, że zaleca się ich stosowanie tylko do zębów mlecznych.
- Kompomery/Giomery– jest to mieszanka glasjonomeru i kompozytu, więc utworzone wypełnienia posiadają zbliżone do nich właściwości – między innymi duży potencjał plastyczny dla stomatologa, dobrze znoszą polerowanie, są solidniejsze od typowych glasjonomerów oraz dość uniwersalne. Z kolei efekt estetyczny jest gorszy.
Plomba – techniki wypełniania ubytków
Istnieją dwie techniki wypełniania ubytków. Pierwszą z nich jest wypełnianie bezpośrednie. W tym wypadku jest to po prostu plomba. Ubytek wypełnia się materiałem plastycznym bezpośrednio w zębie.
Druga metoda wypełniania ubytków odbywa się poza jamą ustną pacjenta. Polega ona na przygotowaniu wkładu protetycznego (inlay, onlay, overlay, korona, mostek, licówka).
Plomba – materiały
Plomba może być założona na stałe lub na pewien okres czasu. Do wykonania plomby czasowej używa się takich materiałów jak: fleczer, cement, gutaperka oraz światłoutwardzalne i chemoutwardzale materiały.
Plomba stała jest przygotowana z materiałów kompozytowych, cementu krzemowego czy amalgamatu. Do przygotowania wypełnienia pośredniego używa się ceramiki, ceramiki na metalu, różnych stopów metalu, a także materiałów złożonych.
Czy plombowanie zęba boli?
To jedno z najczęściej padających w gabinecie stomatologicznych pytań. Odpowiedź brzmi: plombowanie czasami może boleć. Jest to uzależnione od rodzaju próchnicy oraz tego, jak duży ubytek powstał w zębie. Jeśli zmiana jest niewielka, to nic nie poczujemy. Najczęściej jednak zabieg powoduje u pacjenta dyskomfort – szczególnie w trakcie wiercenia (borowania) w miejscu zainfekowanym próchnicą. Przy leczeniu dużych zmian i ubytków oraz braku przeciwwskazań, zazwyczaj stosuje się przy wykonywaniu tego zabiegu znieczulenie, które znacząco poprawia komfort pacjenta w trakcie wizyty. Są pacjenci, którzy nie wyobrażają sobie borowania w zębie bez zaaplikowanego wcześniej znieczulenia, dlatego jeśli ktoś należy właśnie do tej grupy, to warto przed zabiegiem poprosić stomatologa o znieczulenie.