Odbudowa uśmiechu

Wybielanie zębów – co to i dlaczego warto?

W obecnych czasach, gdy stomatologia estetyczna zyskuje na popularności z każdym rokiem, wybielanie zębów staje się bardzo powszechne. Jest to zabieg codziennie wykonywany przez stomatologów, a dodatkowo wiele osób decyduje się na stosowanie powszechnie dostępnych środków mających rozjaśnić zęby takich jak pasty, płukanki czy gumy do żucia.

Przyczyny przebarwień zębów

Typowe osady nazębne pochodzące z kawy, herbaty, wina, tytoniu i soków można usunąć, stosując profesjonalne zabiegi higieniczne przeprowadzane w gabinecie stomatologicznym. Przyczyną zmiany barwy zęba mogą być również zmiany chorobowe zębów. Dodatkowo po urazie zęba jego barwa może ulec zmianie na szarą.

Zapytaj stomatologa o odpowiednią metodę wybielania zębów

Wybielanie pomoże pacjentom, których naturalny odcień zębów nie spełnia ich oczekiwań. Profesjonalne wybielanie zębów pozwoli się pozbyć kompleksu na punkcie uśmiechu.
Jeśli jesteś zdecydowany na zabieg, to profesjonalnych metod wybielania jest kilka. Zweryfikujemy stan jamy ustnej i pomożemy dobrać tę odpowiednią.

Przeciwwskazania

Istnieją przeciwwskazania do wybielania zębów. Są to:

• Młody wiek (nie wykonuje się wybielania zębów u osób poniżej 16 roku życia),

• Ciąża (ze względu na częste zapalenia dziąseł),

• Uzależnienie od nikotyny,

• Alergia na środki wybielające.

O innych przeciwwskazaniach zawsze można zapytać w gabinecie.

Co trzeba wiedzieć przy podejmowaniu decyzji o wybielaniu?

Przez co najmniej 24 godziny po wybielaniu zaleca się unikanie jedzenia i picia zawierającego jakiekolwiek barwinki (cola, kawa, herbata, czerwone mięso, pomidory, sos sojowy, jagody, buraki, czerwone wino) oraz palenia tytoniu. Musicie unikać mocno zimnych lub gorących potraw, ze względu na zwiększoną wrażliwość zębów. Należy utrzymywać przez ten czas „białą dietę” (mleko, woda, białe pieczywo, ryby, ryż, serek wiejski).

 

Pozytywne i negatywne efekty wybielania zębów

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym ma wiele zalet:

• Oczekiwany efekt wybielenia możliwy jest do osiągnięcia już podczas jednej wizyty,

• Cały zabieg przeprowadza dentysta– pacjent nie musi wykonywać niczego samodzielnie w domu,

• Wybielanie zębów prowadzi zawsze specjalista, dlatego klient może być spokojny za swoje zdrowie.

Wybielanie zębów posiada również skutki uboczne:

• Finalny efekt zmiany odcienia szkliwa, widoczny dopiero po kilku dniach od samego zabiegu, może być dosyć radykalny i wywoływać zróżnicowane reakcje wśród osób w otoczeniu pacjenta,

• Zabieg wybielania może wywoływać ból zębów, o którym niezwłocznie należy poinformować lekarza – może być on skutkiem zwiększonej nadwrażliwości zębów.