Leczenie zębów

Leczenie zębów

Teraz leczenie odbywa się na wygodnych fotelach w pozycji półleżącej, co umożliwia pacjentowi zrelaksowanie się. Lekarz posługuje się nowoczesną, szybkoobrotową wiertarką turbinową oraz ultrafioletową lampą do utwardzania wypełnień. Pracuje on z wysoce wykwalifikowaną asystentką, co znacznie poprawia jakość pracy lekarza i skraca czas wizyty. Pacjenci są znieczulani do leczenia w stomatologii zachowawczej i protetyce, a więc nie tylko do zabiegów chirurgicznych.

Dlaczego powinniśmy leczyć zęby?

Przede wszystkim dlatego, że istnieje ścisły związek między chorobami zębów, a ogólnym stanem zdrowia. Otóż zaniedbane zęby (również mleczne) są źródłem zakażeń ogniskowych. Są to stany, które mogą umiejscowić się w mięśniu sercowym, tęczówce oka, nerkach, jajnikach, a więc narządach znacznie oddalonych od zębów, powodując groźne powikłania. Takimi ogniskami w jamie ustnej są ropnie przyzębne, pozostawione korzenie zębów, zęby ze zgorzelą miazgi, zęby trudno wyrzynające się i zatrzymane. Może to wpływać na pogorszenie samopoczucia, bezsenność, spadek odporności organizmu i bóle głowy.

Dlaczego warto chodzić do dentysty?

Główną rolę w utrzymaniu zębów w dobrym stanie odgrywają działania profilaktyczne — szkolenie pacjentów i regularne kontrole. Dzięki dbaniu o higienę jamy ustnej niektórzy rzadko kiedy potrzebują leczenia stomatologicznego. Jednak wiele osób powinno leczyć zęby, a mimo to unika dentysty. U jednych wynika to z zaniedbania, innych zniechęcają koszty, a jeszcze inni po prostu się boją. Bez względu na to, czy należysz do którejś z tych grup, zadaj sobie pytanie: Co dentysta może dla mnie zrobić? Czy powinienem złożyć mu wizytę?

Leczenia zębów u dentysty

Dzięki pomocy dentysty macie szansę na uniknięcie bólu i utraty zębów. Razem możecie przeciwdziałać powstawaniu płytki nazębnej, czyli cienkiej warstwy bakterii, która odkłada się na zębach. Bakterie te — odżywiające się resztkami jedzenia — zamieniają cukier w kwasy, które sprawiają, że szkliwo staje się porowate. W tkance zęba powstaje ubytek na skutek postępującej próchnicy. Początkowo nie odczuwasz żadnych dolegliwości, ale gdy próchnica dojdzie do miazgi, ból potrafi być nieznośny.

 

Jak często musimy odwiedzać gabinet stomatologiczny?

Badanie stomatologiczne powinno być przeprowadzane regularnie u dzieci co 3 miesiące, u dorosłych co 6 miesięcy. Lekarz stomatolog może zalecić skrócenie lub wydłużenie tych okresów, w zależności od stanu jamy ustnej pacjenta. Regularne wizyty kontrolne pomogą Państwu w utrzymaniu zdrowych zębów przez długie lata.