Korona pełnoceramiczna

Korona pełnoceramiczna

Po złamaniu zęba bądź jego zniszczeniu, kiedy w pierwszym momencie wydaje się, że nic gorszego nie mogło się już zdarzyć, udajemy się czym prędzej do stomatologa, licząc, że może nie będzie trzeba zęba usuwać. Nowoczesna stomatologia i protetyka dają możliwość odbudowy uszkodzonych tkanek i powrotu, jeśli chodzi o estetykę do stanu pierwotnego, a nawet lepszego.

Korony pełnoceramiczne są pierwszymi w kolejności koronami polecanymi pacjentom bardzo wymagającym. Wysokie wymagania estetyczne spowodowały szereg badań prowadzących do znalezienia rozwiązania protetycznego, które najlepiej będzie naśladowało naturalne szkliwo zęba.

Obecnie uzupełnienia pełnoceramiczne zaliczane są do najlepszych. Wysoki standard uzupełnienia uzyskiwany jest przez zastosowanie komputerów na każdym etapie ich projektowania i wytwarzania. Dzięki temu uzyskane uzupełnienie protetyczne wykazuje cechy niemal takie same jak naturalny ząb. Przez wzgląd na wysokie walory estetyczne uzupełnienia pełnoceramiczne proponowane są pacjentom do rekonstrukcji uzębienia w strefie estetycznej.

Korony wykonuje się z różnych materiałów i stąd tez różnią się one miedzy sobą. I tak może to być korona na metalu, gdzie czapka jest ze stali, którą pokrywa się warstwą porcelany. Efekt jest całkiem dobry. Niestety, czasem na złączeniu korony i dziąsła trochę widać metal, poza tym warstwa porcelany jest dość cienka i nie imituje zęba w sposób idealny.

Takich wad nie mają korony pełnoceramiczne, w których cała korona zbudowana jest z ceramiki, a więc możliwości estetycznego dopasowania są największe. Dlatego jest to najlepsze rozwiązanie na odbudowanie zębów przednich. Niestety należy pamiętać, że taka korona ma ograniczoną wytrzymałość i już w zębach bocznych nie powinno się jej stosować, gdyż może pęknąć.

Dzięki zastosowaniu ceramiki w tym rodzaju koron zapewnia się bardzo dużą ochronę przeciw mikroorganizmom – dzięki temu na koronie bardzo wolno powstaje osad nazębny.

Korony wykonane z ceramiki spełniają wszystkie wymagania co do rekonstrukcji dentystycznej — wytrzymałość, wyjątkową estetykę, dopasowanie kolorystyczne do tkanek zęba oraz całkowitą biozgodność i tolerancję przez ludzki organizm. W porównaniu do standardowych prac protetycznych wykonanych na bazie metalu i porcelany, tlenek cyrkonu pozwala na odtworzenie uzębienia w jeszcze bardziej naturalny sposób.