Korona na implancie

Korony na implancie

Utracony ząb to bolączka wielu osób. Powody mogą być różne, czasem tracimy ząb na skutek nieszczęśliwego zbiegu okoliczności, wypadku, zaniedbania lub kłopotów zdrowotnych. Za każdym razem to jednak problem nie tylko medyczny, lecz także estetyczny. Nieposiadanie zęba wprawia w zakłopotanie, powoduje większą samokontrolę, co bywa jednak uciążliwe. Wstydzimy się uśmiechać, zdarza się, że wycofujemy się z życia towarzyskiego, przestajemy “bywać”. Jesteśmy skrępowani i boimy się reakcji otoczenia. Taki problem należy jak najszybciej rozwiązać. Jednym z najwydajniejszych sposobów na odzyskanie utraconego zęba jest założenie korony na implancie.

Korony protetyczne służą odbudowie zębów, których stan uniemożliwia zakładanie kolejnych wypełnień (plomb). Takie uzupełnienie lekarz mocuje trwale, gdy dochodzi do zniszczenia naturalnej korony zęba na skutek próchnicy, urazu powodującego złamanie zęba lub po leczeniu kanałowym. Ich celem jest poprawa wyglądu, a także przywrócenie funkcji zęba.

Korony na implancie klasyfikują się w różny sposób ze względu na:

– stopień, w jakim ingeruje się w odbudowę zęba za ich pomocą (częściowe, osłaniające, całkowite),

– ich budowę, która wpływa na sposób szlifowania zęba, gdy chcemy założyć uzupełnienie protetyczne (schodkowe, bezschodkowe),

– położenie względem dziąsła (poddziąsłowe, dodziąsłowe, naddziąsłowe),

– a także materiał, z którego zostały wykonane (korony jednolite: metalowe, ceramiczne, akrylowe, korony złożone — wykonane z kilku rodzajów materiałów).

Korony na zęby dostępne są w wielu rodzajach. W gabinetach protetycznych można wybrać modele porcelanowe, pełnoceramiczne, porcelanowe na metalu, cyrkonowe, elastyczne, a także kompozytowe. Korony na zęby ceramiczne oraz porcelanowe można łatwo dostosować do naturalnego odcienia pozostałych naturalnych zębów.

Korona zęba gwarantuje, że prawidłowo zabezpieczony ząb nie będzie ulegał dalszej destrukcji. Estetyka takiej formy odbudowy jest o wiele lepsza niż przy wypełnieniu z nawet najlepszych materiałów.

 

Rozważając zastosowanie korony na zęby, należy się zastanowić, czego się od niej oczekuje. Na zęby przednie należałoby rozważyć zastosowanie korony cyrkonowej lub porcelanowej, natomiast zęby boczne można zrekonstruować na przykład na podbudowie metalowej. Należy też pamiętać, że cena koron na zęby jest zróżnicowana ze względu na materiał, z którego są wykonane. Niewątpliwie ma to wpływ na decyzje pacjentów. Warto też pamiętać o odpowiednim dbaniu o higienę jamy ustnej, co umożliwia używanie korony na zęby przez wiele lat bez konieczności jej wymiany.