Korona cyrkonowa

Korona cyrkonowa

Cyrkon jest najstarszym i najczęściej występującym w skorupie ziemskiej minerałem, który udało się wykorzystać w dziedzinie stomatologii. Spośród dostępnych dziś materiałów ceramicznych cyrkon ma znakomite właściwości biologiczne i jest bez wątpienia najlepszym i najnowocześniejszym materiałem na protezy.

Tlenek cyrkonu coraz częściej zastępuje metalowe konstrukcje koron i mostów. Stosowany w jubilerstwie jako imitacja diamentu (najtwardszej substancji w przyrodzie), ma zbliżoną do niego trwałość, dlatego też jest wyjątkowo wytrzymały. Krystaliczno-mleczny tlenek cyrkonu wygląda jak naturalny ząb, ponieważ tak samo jak on, przepuszcza i odbija światło.

Korony cyrkonowe wykonane są w całości z jednobarwnego materiału, dzięki czemu ich podbudowa nie zostaje uwidoczniona w tkance dziąsła. Są także całkowicie biozgodne z organizmem człowieka, przez co nie dochodzi do uczuleń. Można je stosować również wtedy, gdy filarem nie jest naturalny ząb, lecz implant.

 

Obecnie korony są wykonywane za pomocą komputera: zarówno technologii CAD (computer aided design, czyli projektowania wyglądu zęba za pomocą komputera), jak i CAM (computer aided manufacture, czyli wykonywania koron z pomocą komputera). Aby wykonać model protetyczny, wykorzystuje się skaner optyczny. Korona ceramiczna jest projektowana za pomocą specjalnego oprogramowania. Wykonanie polega na frezowaniu tlenku cyrkonu za pomocą nowoczesnych technologii, pozwalających na dokładność do kilkunastu mikronów, co daje ogromną precyzję wykonania oraz dopasowania do uzębienia pacjenta.

 

Czasami zdarza się, że stan zęba nie pozwala na założenie korony cyrkonowej. Uzębienie każdorazowo ocenia stomatolog i to on decyduje, czy u pacjenta możliwe jest zastosowanie korony cyrkonowej. Przeciwwskazaniem do wykonania korony cyrkonowej jest niewielka pozostałość zęba nad dziąsłem (niecałe 2-3 mm). Również, gdy zęby aż do dziąsła zniszczyła próchnica, nie zaleca się wykonania korony cyrkonowej. Taka korona może być też założona na implant, jeśli własny ząb został całkowicie utracony.

Korony cyrkonowe stosuje się w przypadku zębów przebarwionych, zniszczonych albo nadmiernie obciążonych zgryzowo. W porównaniu do standardowych metod leczenia ubytków zębowych jest to nadal droga, ale najbardziej efektywna metoda, która zapełnia estetykę i użyteczność dla najbardziej wymagających klientów.