Implanty

Implant

Implantologia to najdoskonalsza metoda na uzupełnienie braków w uzębieniu. Implanty są bardzo wygodne, praktyczne i eliminują dyskomfort, jaki można często odczuć, używając protez ruchomych.
W ostatnich latach trwałe implanty zębów stały się najważniejszym komponentem stosowanym w celu przywrócenia pacjentowi funkcji żucia. Trwałym i w pełni bezpiecznym. Jeśli z różnych powodów musisz usunąć ząb, warto zastanowić się nad wstawieniem w to miejsce implantu nawet podczas jednego zabiegu. Im szybciej to zrobisz, tym mniejsze będą ubytki w tkance kostnej, ponieważ po wyrwaniu zęba z czasem kość zanika. Wstawienie w to miejsce implantu po jakimś czasie może się wiązać z dodatkowymi zabiegami uzupełnienia tkanki kostnej i z większymi kosztami.

Implant to mała, tytanowa śruba, która po wszczepieniu w kość szczęki zastępuje korzeń zęba. Na niej montowana jest korona porcelanowa lub ceramiczna, której odcień można dopasować do odcienia naturalnych zębów. Posiadanie takiego zęba w praktyce niczym nie różni się od naturalnych zębów.
Przy wytwarzaniu implantów najczęściej używa się tytanu, jednak firmy zajmujące się dostarczaniem wyrobów stomatologicznych nieustannie doskonalą metody produkcji. Jedną z ostatnich nowości na rynku są szwajcarskie implanty z Cyrkonu lub Roxolidu marki Straumann SLActive. Charakteryzują się one wysoką efektywnością – ząb można odbudować w ciągu 9 tygodni od momentu założenia wszczepu. Implanty są stosowane u pacjentów z brakiem uzębienia wynikającym głównie z chorób przyzębia oraz uszkodzeń spowodowanych czynnikami mechanicznymi.

Rodzaje implantów

Na rynku obecnych jest kilkanaście systemów implantologicznych. Najpopularniejsze z nich to:
Szwajcarskie: Nobel Biocare, Straumann, Camlog,
Niemieckie: Sky,
Amerykańskie: Bicon, Zimmer, Intra-Lock, Astra Tech, BioHorizons, Biomet 3i, Keystone Dental, Dentis, Imtec Endure,
Izraelskie: Alpha-Bio,Adin,
Koreańskie: Dentis

Ceny ich są zróżnicowane i często wpływają na nie bardziej koszty marketingowe niż technologiczne, czy jakościowe. Procedury implantologiczne nie należą do najtańszych, ale luksus posiadania implantu staje się coraz bardziej dostępny. To jeszcze jeden z powodów, aby wybrać takie rozwiązanie, ale warto uważnie się im przyjrzeć i skonsultować się ze stomatologiem.