Chirurgiczne usuwanie zębów

Chirurgiczne usuwanie zęba

Kiedy zachodzi potrzeba chirurgicznego usunięcia zęba?

Chirurgiczne usuwanie zęba przeprowadza się tylko wtedy, gdy jest to niezbędnie potrzebne. Do takich przypadków zalicza się:

choroba próchnicowa – czyli zniszczenie zęba do tego stanu, że żaden zabieg nie jest w stanie go już uratować,

choroby przyzębia,

• zęby zatrzymane – zęby zatrzymane to zęby wykształcone w całości, jednak niewidoczne w jamie ustnej. Powinno się je usunąć, ponieważ mogą powodować wady zgryzu i krzywe zęby,

• brak miejsca na wzrost zęba,

• silny stan zapalny.

Na czym polega zabieg?

Ten zabieg często wykonywany jest w przypadku zatrzymanych zębów mądrości, czyli “ósemek”. Wskazaniami do wykonania tego zabiegu są też korzenie zębów pozostawione w kości, a także wszystkie sytuacje, w których nie można usunąć zęba w mniej inwazyjny sposób.

Zabieg chirurgicznego usunięcia zęba wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym (rzadziej w ogólnym). Procedura polega na nacięciu błony śluzowej dziąsła na wysokości usuwanego zęba, następnie od kości oddzielany jest płat śluzówki wraz z okostną. W ten sposób lekarz dostaje się do kości otaczającej ząb. Za pomocą specjalnych wierteł warstwa kości otaczającej ząb jest usuwana, po czym ząb jest łatwy do wydobycia z otaczającej go kości. Rana po wykonanym zabiegu powinna zostać zaszyta oraz odpowiednio zaopatrzona. Na koniec ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarskich w okresie pozabiegowym.

Co po zabiegu?

Po zabiegu usunięcia zęba w gabinecie stomatologicznym lekarz przekazuje wszystkie zalecenia pacjentowi. Wykonywanie tych zaleceń jest bardzo ważne, jeżeli chcecie ograniczyć liczbę występujących powikłań.

Pacjent przez dwie godziny po zabiegu nie powinien nic jeść ani pić. Po kolejnych godzinach dania powinny być miękkie i chłodne. Zalecane jest utrzymywanie właściwej higieny jamy ustnej. Niewskazane jest intensywne płukanie jamy ustnej nawet przez 3 dni po zabiegu. Jedną dobę po zabiegu

palenie papierosów powinno zostać wstrzymane.

Chirurgiczne usunięcie zęba – przeciwwskazania

Chirurgiczne usunięcie zęba nie zawsze może być wykonane. Istnieją takie choroby, które uniemożliwiają ten zabieg. Do takich chorób można zaliczyć:

białaczkę;

• szczękościsk;

nadczynność tarczycy;

cukrzycę;

• choroby serca;

nadciśnienie;

• opryszczkę.